EVİME DEDEKTÖR ALMALI MIYIM, NASIL DEDEKTÖR ALMALIYIM?

Dedektör

Evinizin ısıtılmasında, ocağınızda, sıcak su elde edilmesinde katı yakıt sobası, doğalgaz sobası, tüplü şofben gibi elektrik haricinde bir yakıtın yakılması yoluyla ısı elde ediyorsanız her zaman gaz kaçağı riski vardır ve dedektör bulundurmanız gerekir. İki türlü gaz kaçağı riski ve dedektör vardır:

Doğalgaz ya da LPG (yanmamış gaz) dedektörü: Doğalgaz tesisatının, LPG kullanılıyorsa tüpün bulunduğu yerlerde bulundurulmasında fayda vardır. Doğalgaz ve LPG’ye koku katılmış olduğu için kaçakları durumunda farkına varılabilir ancak mevcut kokuya alışılması, gripal enfeksiyon nedeniyle kokunun algılanamaması gibi durumlarda kaçağın farkına varılmaması riskine karşılık Doğalgaz ya da LPG (yanmamış gaz) dedektörü bulundurulabilir. Özellikle tesisatın sağlamlığına güvenilmiyorsa, tesisat kontrolden ve onarımdan geçirtilene kadar dedektör mutlaka bulundurulmalıdır.

Karbonmonoksit (yanmış gaz) dedektörü: Karbonmonoksit gazı, her türlü yakıtın yanması sonucu oluşabilir ve doğalgaz ya da LPG zehirlenmelerine göre her yıl çok sayıda insanın zehirlenmesine ve ölümüne sebep olmaktadır. Kokusuz ve renksizdir, bu nedenle fark edilmez. Şu durumlarda kullanılması hayati önem taşır ve mutlaka kullanılmalıdır:

• Evde katı yakıt sobası varsa, sobanın bulunduğu odada

• Tüplü şofben bulunan banyoda

• Hermetik olmayan kombi ve doğalgaz sobasının bulunduğu odada.

Dedektörler birbirlerinin işlevini görmez. Tüplü şofben bulunan bir banyoda karbonmonoksit dedektörü ile beraber LPG dedektörü de bulundurulmalıdır.

Dedektör kullanırken pillerinin bitmeden değiştirilmesine dikkat edilmelidir. Elektrik beslemeli, bataryalı dedektörler en ideal olanıdır.